تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

تصویب بخش های دیگری از طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور


طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی به دستور رئیس جمهور تهیه شده و بر مبنای 31 گزارش استانی در خصوص توانایی‌ها، امکانات و نیازمندی‌های این دانشگاه، در دست تدوین است.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هشت بند دیگر از سیاست‌ها، ضوابط و شاخص‌های آمایشی در ارتباط با سهم دانشگاه آزاد در مجموعه آموزش عالی کشور، در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، تصویب شد.
دکتر میرزاده در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی به دستور رئیس جمهور تهیه شده و این طرح  از حدود یک سال و نیم پیش و بر مبنای 31 گزارش استانی در خصوص توانایی‌ها، امکانات و نیازمندی‌های این دانشگاه، در دست تدوین است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این روند پس از تبادل نظر اعضای سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و دبیرخانه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، بررسی بخش‌های عمده‌ای از این طرح در دستور کار ستاد راهبری قرار گرفت.
وی گفت: طرح آمایش دانشگاه آزاد در راستای اهداف کمی نقشه جامع علمی کشور و آمایش آموزش عالی در دو وزارتخانه علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شده است.
دکتر میرزاده افزود: در نخستین جلسه ستاد راهبری که به بررسی این موضوع اختصاص یافته بود، تعدادی از بندهای این طرح، شامل سیاست‌ها، ضوابط و شاخص‌ها در ارتباط با سهم دانشگاه آزاد در مجموعه آموزش عالی کشور به بحث گذاشته شد و هشت مورد از آنها به تصویب رسید.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: شاخص‌ها، ضوابط و سیاست‌های مصوب در جلسه 83 ستاد راهبری شامل سهم دانشگاه آزاد از کل دانشجویان کشور، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان دانشگاه آزاد، نسبت تعداد دانشجویان به تعداد استادان تمام وقت، سرانه مقالات علمی ـ پژوهشی اعضای هیئت علمی، بازنگری در رشته محل‌ها بر اساس طرح آمایش، بحث منابع مالی، تعداد دانشجویان غیرایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی و سهم اعضای هیئت علمی استادیار به بالا از مجموع اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در افق 1404 بود .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آمایش بر اساس توانایی‌های کلی دانشگاه آزاد و امکانات و نیازهای مناطق مختلف انجام خواهد شد و سهم هر حوزه دانش نیز در هر منطقه بر همین اساس تعیین خواهد شد.
دکتر میرزاده افزود: بر این اساس دانشگاه آزاد بسته به امکانات و نیاز هر منطقه و با نظر به شاخص‌هایی که با وجود کمی بودن در جهت بهبود کیفی آموزش عالی در کشور به طور اعم و در دانشگاه آزاد به طور اخص تعریف شده، اقدام به سرمایه‌گذاری در رشته‌ها در مناطق مختلف خواهد کرد.
وی با اشاره به این مطلب که مقرر شده ایران در چشم‌انداز 1404 در رتبه نخست منطقه از نظر تولید علمی قرار بگیرد، ادامه داد: در حال حاضر برخی از همسایگان ما سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام داده‌اند و حتی اقدام به جذب اعضای هیئت علمی از کشور ما و سایر کشورها می‌کنند که این امر بر اهمیت و ضرورت پی گرفتن برنامه‌ای جامع، منسجم و جدی در آموزش عالی کشور به منظور تحقق شایستگی‌های ملت ایران می‌افزاید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سهم 20 درصدی این دانشگاه در تولید علم در کشور، گفت: خوشبختانه دانشگاه آزاد سهم بسیار بالایی در توسعه علمی کشور و ارتقای رتبه علمی ایران در سطح بین‌المللی داشته و می‌توان گفت بخش عمده‌ای از ارتقای رتبه علمی کشور به رده 16 در دنیا سهم مشارکت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.
دکتر میرزاده همچنین در اشاره به یکی از شاخص‌های آمایش دانشگاه آزاد مصوب در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، گفت: ما در حال حاضر حدود 9 هزار و دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی از کشورهای عراق و افغانستان و کشورهای آسیای میانه داریم که بر اساس مصوبه ستاد راهبری مقرر شده این رقم در افق 1404 به حداقل 50 هزار دانشجوی خارجی برسد.
 

كد خبر:36794
منبع خبر:دفتر ترویج نقشه جامع به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/07/07