تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس عنوان کرد:

حوزه‌های دریا و انرژی؛ مزیت‌های دانشگاه خلیج فارس در اجرای نقشه جامع


دانشگاه‌ها باید ظرفیت‌های خود را به سمت تحقق اهداف، راهبردها و اولویت‌های نقشه جامع علمی سوق دهند، تا با توکل بر اراده لایزال الهی، وضعیت مطلوب علم و فناوری در افق 1404 محقق شود.

مقام معظم رهبری به دفعات بر لزوم بهره‌برداری بهینه از مجموعه منابع کشور برای حرکتی منظم و پیوسته از وضعیت موجود به جایگاه علمی آرمانی، در قالب نقشه جامع علمی کشور تأکید کرده‌اند. بر این اساس دانشگاه‌ها باید ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خود را به سمت تحقق اهداف، راهبردها و اولویت‌های نقشه جامع علمی سوق دهند، تا با توکل بر اراده لایزال الهی، وضعیت مطلوب علم و فناوری در افق 1404 محقق شود. در همین رابطه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نظر دارد به منظور بررسی اقدامات و برنامه‌های دانشگاه‌های مختلف کشور به گفتگو با رؤسای برخی از دانشگاه‌ها بپردازد. در این نوبت گفتگو با دکتر عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس از نظر شما می‌گذرد.

 

دانشگاه خلیج فارس چه ظرفیت‌هایی برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور دارد؟

دانشگاه خلیج فارس برای مشارکت در اجرای نقشه جامع علمی کشور دارای ظرفیت‌های متنوعی است که آنها را می‌توان در سه بخش طبقه‌بندی کرد.

یکی از این ظرفیت‌ها ظرفیت انسانی است. دانشگاه خلیج فارس از این نظر دانشگاهی دارای 230 عضو هیئت علمی جوان توانمند، با ظرفیت علمی و فناوری مناسب است که عمدتاً در حوزه‌های مزیتی کشور به ویژه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و دریا، کسب و کار و بازرگانی خارجی به تلاش علمی و فناوری می‌پردازند.

وجود دانشکده‌های تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی، دانشکده علوم و فنون دریایی در کنار دانشکده مهندسی و سایر دانشکده‌های موجود مزیت‌ها و ظرفیت‌های ویژه‌ای را برای ارتباط با صنعت و حل مسائل کشور فراهم کرده که امید می‌رود با فراهم شدن شرایط اقتصادی و مالی بهتر برای کشور، این دانشکده و نیروهای متخصص موجود بتوانند نقش کلیدی‌تری در حل مسائل صنعت و جامعه ایفا کنند.

برای تبیین وضعیت و کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه خلیج فارس نیز می‌توان به دو شاخص اشاره کرد. دانشگاه خلیج فارس در سال 1394 بر اساس شاخص متوسط ارجاعات به حوزه مقالات فنی و مهندسی رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده و انتظار می‌رود بتواند در سایر حوزه‌ها نیز به جایگاه مطلوبی دست یابد.

علاوه بر این از نظر قبولی در مقطع کارشناسی ارشد نیز با شاخص بالغ بر 43 درصدی در میان دانشگاه‌های با 1000 نفر شرکت‌کننده و بالاتر (یعنی دانشگاه‌های بزرگ)، رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده است. بالغ بر 26 درصد مقالات این دانشگاه در مجلات علمی با کیفیت Q 1 به چاپ رسیده که این شاخص نیز گویای کیفیت مطلوب مقالات این دانشگاه است.

ظرفیت دیگری که در موضوع اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی کشور تأثیرگذار است ظرفیت زیرساختی است. دانشگاه خلیج فارس با مشارکت و حمایت ویژه بخش صنعت، به ویژه وزارت نفت، شرکت صنایع ملی پتروشیمی ایران و شرکت ملی گاز ایران توانسته است آزمایشگاه‌های تخصصی ویژه‌ای را راه‌اندازی کند. این مجموعه آزمایشگاهی در حال حاضر در حوزه دریا و نفت به عنوان قطب آزمایشگاهی جنوب کشور، خدمات مورد نیاز پژوهشگران، فناروان و صاحبان صنایع را ارائه می‌کند.

در مسیر اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور از ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیرامونی نیز می‌توان سخن گفت. دانشگاه خلیج فارس که در استان بوشهر واقع شده از این منظر یک دانشگاه منحصر به فرد از نظر دسترسی به فرصت پژوهش میدانی در حوزه دریا، نفت، گاز و پتروشیمی است. حجم گسترده سرمایه‌گذاری انجام شده در حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی در استان بوشهر و نیز دسترسی به نعمت دست نخورده و بی پایان دریا، شرایط منحصر به فردی را برای انجام مطالعات میدانی برای پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس فراهم ساخته است.

 

تا به حال چه اقداماتی در دانشگاه خلیج فارس و در راستای اجرایی‌سازی نقشه جامع علمی انجام شده است؟

تدوین سند راهبردی دانشگاه و تصویب آن توسط هیئت امنا و راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، به گونه‌ای که دانشگاه به مرجع آزمایشگاهی کشور در حوزه نفت و دریا تبدیل شده است، از جمله اقدامات انجام شده در دانشگاه خلیج فارس بوشهر در راستای اجرای نقشه جامع علمی کشور محسوب می‌شود.

همچنین در دانشگاه خلیج فارس با طراحی کانون‌های دانشگاه و صنعت، حوزه راهبردی پژوهش و فناوری در تعامل با متحدان استراتژيک یگیری شده و می‌توان گفت که با تفاهم‌نامه‌های همکاری که تاکنون با 13 دستگاه اجرايی مبادله شده، این تعريف و عملياتی شده است.

علاوه بر این، با تمرکز ویژه بر توسعه همکاری‌های فناورانه با صنعت به ویزه درحوزه انرزی، نفت، گاز و پتروشیمی، و دریا، اقدامات مناسبی به منظور تقویت ساختارهای ارتباط با صنعت صورت گرفته است.

 

برای آینده چه برنامه‌هایی دارید و آیا اصولاً پیش‌بینی درازمدتی در خصوص اهداف و وظایف دانشگاه ایلام در راستای اجرای نقشه جامع علمی کشور صورت گرفته است؟

دانشگاه خلیج فارس در راستای چشم‌انداز 1404 کشور و اهداف تبیین شده در نقشه جامع علمی کشور، سه حوزه مأموریتی ویژه برای خود تعریف کرده است.

یکی از این مأموریت‌های ویژه ارتقای جایگاه علمی دانشگاه است. برای دستیابی به جایگاه نخست علمی و فناوری کشور در منطقه غرب آسیا، دانشگاه خلیج فارس به عنوان یکی از دانشگاه‌های مادر و جامع و محوری کشور، و با توجه به نام غرورانگیز و مسئولیت‌زای خود، ارتقای جایگاه علمی خود را به عنوان یک مأموریت محوری تعریف و برای دستیابی به آن برنامه‌ریزی کرده است.

چنان که اشاره شد، این دانشگاه به ویژه در حوزه‌های محوری و راهبردی کشور از جمله حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و حوزه دریا به طور ویژه برای تولید علم و فناوری برنامه‌ریزی کرده و به موفقیت‌های خوبی نیز دست یافته است.

تبدیل دانشگاه خلیج فارس به دانشگاه کارآفرین و دانشگاه نسل سوم یکیدیگر از اولویت‌ها و اهداف خاص ما است. در این زمینه برنامه‌ریزی و تمرکز ویژه صورت گرفته و امیدواریم طی امسال و سال‌های آتی شاهد اتفاقات خوبی در حوزه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و شکل‌گیری دانشگاه کارآفرین باشیم. در این راستا مرکز شتابدهی نوآوری نیز در دانشگاه راه‌اندازی شده است.

سومین حوزه مأموریتی تعریف شده برای دانشگاه نیز ایجاد مرجعیت علمی در حوزه خلیج فارس و بین‌المللی شدن است. بر این اساس، دانشگاه خلیج فارس، دانشگاه مرجع دارای مأموریت ویژه در حوزه خلیج فارس است و در عرصه بین‌المللی می‌بایست برای تولید علم و فناوری و توسعه دیپلماسی علمی و فناوری برای صیانت از هویت تاریخی خلیج فارس تلاش کند.

علاوه بر این سه مأموریت ویژه و در خصوص برنامه‌های دانشگاه باید عرض کنم که یکی از برنامه‌های آتی ما تهیه بسته‌های اجرایی سند راهبردی دانشگاه برای تسریع و تسهیل اجرای سند در راستای اجرای نقشه جامع علمی کشور است. همچنین ما قصد داریم در سال جاری تمرکز بیشتری بر حوزه کارآفرینی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشیم.

تمرکز بیشتر بر ارتباط با صنعت به منظور بهبود شاخص‌های تجاری‌سازی فناوری و افزایش حجم قراردادهای صنعتی نهایی‌سازی سند پیوست فرهنگی دانشگاه، راه‌اندازی مراکز رشد فناوری تخصصی و مرتبط با مزیت‌های نسبی به ویژه در حوزه دریا و تلاش به منظور ارتقای کسب جایگاه مناسب دانشگاه از نظر کمّی و کیفی در نظام آموزش عالی کشور و متناسب با نظام آمایش آموزش عالی از دیگر اهداف و برنامه‌های آینده ما است.

 

كد خبر:35931
منبع خبر:دفتر ترویج نقشه جامع به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/05/03