تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی خواستار شد:

مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از دانشجویان دکترا


ضوابط و مقررات آموزشی باید به نحوی باشد که دانشجویان دوره دکترا تمام توان خود را بر فعالیت علمی متمرکز کنند.

 

دکتر مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه 81 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور،  درجمع خبرنگاران گفت: در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مقرر کرده‌ایم برای تامین معیشت دانشجویان دکترا دانشگاه‌ها اقداماتی را انجام دهند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به این موضوع که دانشجویان دکترا غالبا متاهل بوده و باید هزینه یک خانواده را نیز تامین کنند و با توجه به لزوم تحصیل آنان به صورت تمام وقت، مقرر شده تا این دانشجویان بتوانند ضمن کار علمی درآمد نیز داشته باشند.

وی ادامه داد: البته در رشته‌های پزشکی این موضوع وجود داشت و دانشجویان پزشکی که به صورت دستیار در مراکز آموزشی تعلیم می‌بینند، حقوق هم دریافت می‌کنند و معتقدیم این الگو می‌تواند در سایر رشته‌ها نیز به کار گرفته شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مصوبه " سياست هاي اجرایی حمایت از فعالیت تمام وقت دانشجویان دوره دکترا " این فرصت را ایجاد می‌کند که دانشجوی دکترا بتواند ضمن انجام کارهای علمی و تخصصی خود و آماده شدن برای دفاع از رساله‌اش درآمد نیز داشته باشد.

وی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع رسیده بود، بعضا دانشجویان دکترا به علت مسائل معیشتی در مشاغل غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود شاغل شده بودند که این موضوع به توان علمی این افراد که در آینده باید بدنه تحقیقاتی کشور را مدیریت کنند،  لطمه می‌زند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: به منظور جلوگیری از این آسیب علمی، ستاد راهبری اجرای نقشه جامع مقرر کرد، ضوابط و مقررات آموزشی باید به نحوی باشد که دانشجویان دوره دکترا تمام توان خود را بر فعالیت علمی متمرکز کنند و بنا بر این چارچوب و ضوابط حمایت از این دانشجویان در ستاد تصویب و به وزارتین علوم و بهداشت ابلاغ شد.

دکتر مخبر دزفولی گفت: البته محدودیت‌های منابع هم در این زمینه وجود دارد و طبق خبری که امروز معاون آموزشی وزیر علوم به من داد، در این زمینه تفاهم نامه‌ای با نظام بانکی کشور به منظور دریافت وام برای تامین این اعتبار در دست امضاء است.

وی افزود: این اعتبار در قالب وام های دانشجویی با نرخ بهره کم و بازپرداخت طولانی به دانشجویان دکترا پرداخت خواهد شد.

دبیر شورای عایل انقلاب فرهنگی، ضمن تاکید بر لزوم مشارکت سایر نهادها در این زمینه ادامه داد: هم صندوق حمایت از پژوهشگران و هم صندوق نوآوری و شکوفایی باید در این کار مهم وارد شوند.

دکتر مخبر دزفولی همچنین با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب « مدظله العالی» در مورد کاهش شتاب رشد علمی کشور نیز گفت: شتاب رشد علمی کشور  بدون تردید کاهش پیدا کرده است، ولی نکته مهم آن است که قابلیت‌ها و ظرفیت‌های کشور می‌تواند این کاهش را جبران کند.

وی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب « مدظله العالی» نیز فرمودند مطلقِ تولیدات علمی کشورمان افزایش پیدا کرده، اما شتاب رشد علمی کشورمان که تا چندی پیش 13 برابر متوسط جهانی بود، طبق گزارشی که امروز ارائه شد به 4 برابر رسیده که کاهش قابل تاملی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اگر همان شتاب رشد علمی ادامه پیدا می‌کرد در سال 2018 ما قدرت چهارم علمی جهان می‌شدیم در حالی که امروز رتبه علمی کشورمان بین 17 تا 19 در نوسان است.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، در مورد نحوه جبران این کاهش شتاب نیز گفت: گام اول در این مسیر عدم ایجاد حاشیه برای آموزش عالی است، یعنی دانشگاه باید محل تولید علم باشد نه محل کارهای دیگر.

 وی افزود: برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها هم باید معطوف به ایجاد زمینه حمایت برای برای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: هنوز کمتر از نیم درصد از تولید ناخالص داخلی به فعالیت علمی و پژوهشی اختصاص می‌یابد، در حالی که این نرخ باید به سرعت به بالای یک درصد برسد و در چشم انداز نقشه جامع علمی کشور هم باید این رقم به سه درصد افزایش پیدا کند.

 دکتر مخبر دزفولی در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری « مدظله العالی» در مورد لزوم فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها نیز گفت: مقام معظم رهبری « مدظله العالی» در ایجاد نشاط سیاسی دانشگاه‌ها پیشگام بوده و هستند و همه مسئولان هم باید از ایشان تبعیت کنند.

وی افزود: البته نشاط سیاسی غیر از سیاسی کاری و ایجاد زمیه برای درگیری سیاسی در دانشگاه‌ها است  و به نظر من  یکی از دلایل کاهش شتاب رشد علمی کشور برخی از این حاشیه‌هایی بوده که در سال‌های اخیر آموزش عالی کشور به آن دچار شده است.

 
كد خبر:35595
منبع خبر:دفتر ترویج نقشه جامع به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/04/02