تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

مقدمه


 سرزمین ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است. براساس نظر گياه شناسان و پژوهش گران، تعداد گونه هاي گياهي ايران در حدود 8000 گونه است که از نظر تنوع گونه‏ ای حداقل دو برابر قاره اروپاست. تحقيقات نشان داده است كه بيش از 2300 گونه از گياهان كشور داراي خواص دارويي، عطري، ادويه هاي و آرايشي- بهداشتي هستند. به علاوه 1728 گونه از اين گياهان به عنوان گياهان بومي ايران مي‏ باشند، منحصراً در سرزمين ايران رويش كرده و به عنوان يك ظرفيت انحصاري در كشور محسوب مي شوند.
حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی از 60 میلیارد دلار در سال 1996 به 100 میلیارد دلار در سال 2010 افزایش یافته است و بر اساس پیش ‏بینی بانک جهانی در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و دارو های گیاهی به حدود 5000 میلیارد دلار خواهد رسید.
در اكثر كشورهاي توسعه ‏يافته، طب سنتی در ابعاد مختلف تحت حمايت دولت قرار گرفته و سهم خوبي از تأمين سلامت مردم را در سيستم سلامت كشور به عهده گرفته است. طب سنتی چين 40 درصد خدمات بهداشتي- درماني را در اين كشور بر عهده دارد؛ پوشش بيمه اي هزينة درمان، دارو و خدمات طب سنتی در ژاپن، چين، كره و ويتنام به ‏صورت كامل است و در كشورهاي آلمان، استراليا، نروژ، انگلستان، كانادا و آمريكا قسمتي از هزينه ها توسط سازمان هاي بيمه پرداخت مي شود.
با توجه به افزايش حجم تجارت جهاني گياهان دارويي و فرآورده هاي آن، پیشینه غنی ایران در طب سنتی و نیز اينكه در نقشه جامع علمي كشور، گياهان دارويي در اولويت الف حوزه علوم پايه و كاربردي و طب سنتي در اولويت ب حوزه سلامت قرار گرفته ‏اند، بديهي است براي هدايت حركت احياء و توسعه گياهان دارويي و طب سنتي ايران با استفاده بهينه از تمامي منابع ملي، داشتن يك سند علمي كه به همه نكات لازم توجه كافی مبذول داشته باشد امري واجب و اجتناب ‏ناپذير است.