تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

تعاريف اختصاصی


  • بخش گياهان دارويي و طب سنتي
بخش گیاهان دارویی و طب سنتی شامل كليه نهادها و عوامل دخيل در امر به ره‏برداري از گياهان دارويي و اسانس ‏دار و فناوري هاي توليد فرآورده ‏هاي دارويي - غذايي - بهداشتي با منشأ گياهي و نيز كليه مراكز و دست ‏اندركاران در امر خدمات و آموزه هاي مكتب پزشكي سنتي ايران (طب سنتي) مي باشد. این بخش از دو حوزه «گياهان دارويي و فرآورده ‏های گیاهی» و «طب سنتي» تشکیل شده است.
  • گياه دارويي
به گياهي كه به‏ طور مستقیم یا غیرمستقیم تمام یا اجزایی از آن به ‏صورت تازه یا خشک‏ شده و یا مواد مؤثره استخراجی از آن به‏ منظور اثرات بهداشتی، پیشگیری و درمانی در بدن انسان، حیوانات و دیگر گیاهان به ‏کار می‏ رود، گياه دارويي گفته مي شود.
  • داروي گياهي
هرگونه فرآورده دارويي كه منحصرا، از نظر اجزاء متشكله فعال، شامل يك يا چند ماده گياهي فرآوري ‏نشده يا یک یا چند ترکیب گياهي فرآوري ‏شده و يا تركيبي از هردو با فرمولاسیون گوناگون برای عرضه در بازار دارویی جهت تشخیص، پیشگیری، کمک به اعمال فیزیولوژیک، درمان و حفظ بهداشت بدن انسان، حیوانات و سایر گیاهان به ‏کار می رود.
  •  طب سنتي
به مجموعه تمامي علوم و تجربيات نظري و عملي شامل كليه اقدامات بهداشتي، رويكردها، اطلاعات و باورهايي كه به اشكال مختلف دارويي، براي حفظ سلامتي و همچنين پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري ها به ‏كار ميروند و به صورت گفتاري يا نوشتاري از نسلي به نسل ديگر در يك منطقه جغرافيايي انتقال می یابند و همچنین قابليت روزآمد شدن با حفظ چارچوب‏ هاي اساسي را دارا مي ‏باشند، طب سنتي گفته مي شود.
خصوصيات ذاتي طب سنتي كل‏ نگري به موضوع انسان، توجه به معنويات و اخلاقيات، نتيجه ‏گرايي در درمان، تكيه بر روش‏ هاي طبيعي و كم ‏عارضه، بيمار مداري و تناسب با فرهنگ عمومي به دليل پيشينه طولاني مي‏ باشد.
  •  فرآورده ‏های گیاهی
مواد گیاهی که به صورت خام و یا فرآوری ‏شده به منظور کاربرد در پزشکی، دامپزشکی و گیاه پزشکی و نیز کاربردهای تجاری، صنعتی، غذایی و بهداشتی استفاده می‏ شوند و شامل داروهای گیاهی، فرآورده های طبیعی و مکمل با منشأ گیاهی، افزودنی‏ های غذایی و طعم دهنده ها، رنگ ‏دهنده ‏ها، عرقیات و عصاره ‏ها و اسانس‏ ها، فرآوردههای آرایشی و بهداشتی و کنترل کننده آفات و بیماری ‏های گیاهی می ‏باشد، فرآورده هاي گياهي گفته مي شود.
  •  فرآورده ‏های طبیعی
به فرآورده ‏هایی که از مواد طبیعی حاصل از گیاهان، جانوران، میکرو ارگانیسم ‏ها و معادن استخراج می شوند، از قبیل داروهای طبیعی (جامد، نیمه جامد و مایع)، مواد اولیه طبیعی (عصاره و اسانس)، فرآورده های گیاهی دارویی، فرآورده های فرآوری‏ نشده، فرآورده های طب سنتی، داروهای مشابه درماني و فرآورده های تشخیص حساسيت ، فرآورده طبیعی گفته مي شود.